Log into your account here:

Login

All roundtables are from 9:00 a.m. – 2:00 p.m. unless otherwise stated.

Roundtable subject Venue – date Facilitator(s)
Biology Wayne – Friday, December 15th Jeff Ugine
Business Management Churchville-Chili – Friday, December 15th Kelley Fahy
CAS Kenmore West – Tuesday, October 3rd Phil Jarosz
Chemistry Corning – Thursday, December 7th Sue Seip & Bonnie Grinnell
Coordination City Honors – Wednesday, November 8th Elissa Banas
Dance Venue & Date – TBD TBD
Economics Kenmore East – TBD Alexander Perry
English Lit & English Lang & Lit combo roundtable Canandaigua Operations Center (5500 Airport Rd) – Wednesday, January 10th, 2018 Keith Pedzich with guest lecturers from FLCC, professors Trista Merrill and Derrick Gentry
Environmental Systems & Societies Kenmore West – Tuesday, October 3rd James DeLair
Extended Essay East Irondequoit – Wednesday, December 6th Brian Smith
Film Palmyra-Macedon – Tuesday, November 14th Rebecca DeSol
History Wayne – Friday, October 13th Jay Marino
I.T.G.S. Online meeting – TBD Mike Simons
Librarians Kenmore East/West – TBD Amy Young
LOTE – Language B East Irondequoit – Friday, March 16th (2018) Candace Black
Math SL & Math Studies SL Wayne – Friday, December 8th Melissa Arber, Jennifer Clausen, Mike Yancey, Lisa Twitchell
Music Vestal – TBD Austin Kiley
MYP Coordination Palmyra-Macedon – Monday, November 6th Pam Wagner
Physics Kenmore West – TBD Chelsea Grosskopf
Preparing for your school’s 5-year review/self-study Bloomfield – TBD Travis Geary / Laura Howse
Psychology Churchville-Chili – Friday, December 15th Mary Kay Maslanka
PYP Coordination iSquare (400 Bakers Park) – Wednesday, November 1st (12:30 – 3:00 p.m.) Andrea Geglia
TOK Palmyra-Macedon Middle School – Friday, January 12th (2018)  (Note – the facilitator will confirm the location as we get closer to the date.) Bill Bendschneider
Visual Arts Victor – TBD Jason Dorofy


GIBS IB  P.O. Box 3274 Vernon, CT 06066

Powered by Wild Apricot Membership Software